NiChrome vs Ni-200 vs Titanyum vs Kanthal vs SS paslanmaz teller

MTL PREMİUM bilgi Kılavuzuna coil sarmak için gereken farklı tellere hoş geldiniz. Burada NiChrome, Ni-200, Titanyum, Kanthal ve Paslanmaz Çelik arasındaki farklılıkları ele alacağız. Bu tellerin hepsi aynı amaca hizmet etse de, dünyaları birbirinden ayıran bazı temel farklılıklar vardır. Bunun nedeni, bu farklı tel türlerinin içersine dalmaya gideceğiz ve sizin yapınızın sizin için en iyi telin hangisi olacağına karar vermenize yardımcı olacağız.
Nikel-Krom Vape Tel
NiChrome hepsini başlatan metaldi. 1905 yılında, anti-oksidasyon özelliklerine sahip olduklarını ve metallerin oksidasyon yoluyla zarar görmeden yüksek ısılarda işlev görmesini sağladıkları 1905 yılında çok iyi bilinen ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. NiChrome, çoğu elektrikli ısıtma elemanlarında, sıcak telli köpük kesicilerde, ayrıca ev aletleri ve aletlerinde yaygın olarak kullanılan bir direnç telidür. NiChrome, minimum rampa süresiyle hızla hızlı bir şekilde ısınma yeteneğinden dolayı, Çin'den çıkan e-sigara sargılarının büyük çoğunluğunun yanı sıra buhar kovalayan yapılar için tercih edilen tel için tercih edilen tel haline gelmiştir. Kanthal ile karşılaştırıldığında, NiChrome daha düşük bir ergime sıcaklığına ve daha düşük bir maksimum çalışma sıcaklığına sahiptir. Basit ifadeyle, Bu, bir NiChrome coil yaşam beklentisinin tipik olarak bir Kanthal bobinden daha kısa olacağı anlamına gelir. Endişe etmeyin, çoğu cihaz metalin erime noktasını geçmeyeceği için bu sıcaklıklar göz ardı edilebilir. Buna karşılık, her ikisi de NiChrome'un daha hızlı ısınmasına ve Kanthal'in daha uzun bir yaşam süresine sahip olmasına rağmen benzer özellikleri desteklemektedir. Eğer bir Nikel alerjisinden muzdaripseniz, Kanthal'i Demir-Krom-Alüminyumdan yapıldığı ve Nikel içermediği için düşünebilirsiniz.
KANTAL Tel
Kanthal direnç teli, Nichrome'dan kısa bir süre sonra e-çiğ dünyasında görünümünü ortaya çıkardı ve hızla dünya çapında bobin üreticileri arasında anında favorilere dönüştü. Düşük maliyet, geniş kullanılabilirlik ve çoklu göstergelerde alınabilmesi nedeniyle, Kanthal tel, her türlü e sigara stili için farklı dirençleri destekleyen farklı boyutlardaki bobinlerin sonsuz kombinasyonlarını sağlar. Kanthal, Nichrome'dan biraz daha yüksek bir çalışma sıcaklığına ve daha yüksek bir erime sıcaklığına sahiptir ve bu da Nichrome'dan biraz daha uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Bazı insanlar Kanthal telinin Demir bileşimi nedeniyle hafif metalik bir tat bıraktığınıiddia ediyorlar. Sonuç olarak, Kanthal telinin işlevselliği, bunu nasıl sarım yapılacagını öğrenmek isteyen yeni başlayanlar için kolay bir seçimdir.
Saf Titanyum Tel
Titanyum tel, piyasada hala nispeten yenidir ve Sıcaklık Kontrolü için birçok alt-ohm tank bobin kafasında kullanılmaktadır. Ni200'den çok daha güçlüdür ve çalışmayı çok daha kolaylaştırır. Titanyumun direnci, Ni200'ün yaklaşık iki katıdır ve hedef direncinize ulaşırken Nikel ile kıyaslandığında çok daha az sargı kullanmanızı sağlar. Titanyum için dikkat edilmesi gereken bir husus, bir tutuşma noktasına kadar ısınabilmesidir. teneffüs edilmesi halinde sağlığınıza zararlı olabilecek Titanyum Dioksit oluşumudur. İyi haber şu ki, Titanyum Dioksit sadece 1200 ° F (600 ° C) civarında sıcaklıklarda oluşuyor. Bu çok gibi görünebilir, Sadece nar gibi turuncu bir telin 1,300 ° F'ye kadar olan sıcaklıkları kolayca geçebileceğini unutmayın. coil etrafını oluşturan herhangi bir beyaz toz görüyorsanız, coil degiştirip yeni bir coil sarın. Titanyum Dioksit şaka değildir ve uzun bir süre boyunca yutulduğunda bazı ciddi yan etkilere neden olabilir. Eğer emin değilseniz ya da bobininiz hakkında herhangi bir şüphe duyuyorsanız, onu atıp yeni bir başlangıç ​​yapın.
Saf Nikel Tel
Ni200 saf Nikelden yapılmıştır ve son derece yüksek bir sıcaklık katsayısına sahiptir. Bu, Evolv'deki (DNA mod çipleriyle ünlü) ilk Sıcaklık Kontrol modu için Ni200 telini kullanmaya karar vermelerinin nedenidir. Nikel tel, Kanthal veya Titanyum tele göre sarım yapması yumuşak olmasından dolayı daha zordur. Nikel sararken, aralıklısarım yapmak iyi bir fikirdir, böylece ısı telin uzunluğu boyunca eşit olarak dağıtılır. coil içinde birbirine temas eden sargılar varsa, bobinin kısa olmasına neden olabilecek potansiyel bir sıcak nokta yarattınız. Bu nedenle, pek çok kişi coili sarmadan (twinset)önce teli bükmeye başladı. Bu, sıkı sargılar ile eşit ısı dağılımı (doğru yapıldığında) sağlar; Ancak, zaman alıcı olabilir.

ss paslanmaz çelik Tel
ss Paslanmaz Çelik, Krom-Nikel-Karbondan oluşur ve hem watt mod hem de sıcaklık kontrolü için kullanılabilen son derece işlevsel bir metaldir (mod destekliyorsa). 316L Stainless Steel, popülerliği hızla artan ve sıcaklık kontrol cihazları için hızlı bir şekilde giden tel haline gelen Medical Grade metaldir. Paslanmaz Çelik hala piyasada nispeten yeni olduğu için, eski modlar sıcaklık kontrolünü düzgün bir şekilde işlemek üzere programlanmış bir sıcaklık katsayısı ayarına sahip olmayabilir. Bazı modlar, özel bir TCR modu sunar, bu durumda Sıcaklık Katsayısını doğru şekilde ayarladığınız sürece, Sıcaklık Kontrol modunda ss telleri kullanabilirsiniz. Titanyuma kıyasla, ss tel daha güçlü olabilir ve çalışmak daha kolaydır. esnek özellikleri, minimum kırılma direnci ile daha kolay sarıma olanak tanır.
Sonuç
Zaman geçtikçe tellerin listesi artacak ve özelliklerine daha aşina olacağız. Eğer liste bunaltıcı bir hal alırsa, kendinize “sıcaklık kontrolünü kullanacağım mı yoksa değişken watt ile mi kalacağım?” Diye sormalısınız. Bu basit soru, hangi teli kullanırım seçeceğinize karar verirken çalışmanızı yarıya düşürecektir. Kanthal, ss paslanmaz çelik ve Nikrom, watt / değişken watt modunda kullanılabilen tek tellerdir. Titanyum, Ni200 (nikel) ve Paslanmaz Çelik, Sıcaklık Kontrolü ile kullanılabilen tek tellerdir. Tel sarma yaparken, ohm ye dikkat edin. OOPS LİKİT i takip ettiğiniz için teşekkürler!