(PG) ve (VG) GENEL BAKIŞ

Birçok yeni başlayanlar ve hatta daha deneyimli buharcıların hala kafalarını karıştırmakta ve Propilen Glikol (PG) ile bitkisel Gliserin (VG) likit arasındaki farklardan emin değildir. Daha iyi anlamanıza ve bazı temel bilgileri, artıları ve eksileri ve bu açıkladıgımız oluşturduğumuz farklılıkları öğrenmenize yardımcı olmak için. Öncelikle ilk şeyler, biraz geçmiş ve terminoloji ile başlayalım. PG terimi, Propilen Glikol'ün kısaltmasıdır ve VG terimi, bitkisel Gliserininden gelir. elektronik sigara likitleri dört bileşen içerir. Bu bileşenler Propilen Glikol (PG) veya bitkisel Gliserin (VG), aroma ve nikotindir. Çoğu durumda, likit üreticileri, her iki bileşenden de yararlanmak için PG ve VG karışımlarını kullanırlar. PG ve VGnin özellikleri arasındaki farkları daha iyi anlamak, % 100 Propilen Glikol % 100 bitkisel Gliserin ile karşılaştıracağız.
Propilen Glikol (PG) Üzerine Arkaplan 
Propilen Glikol, Propilen Oksitten üretilen organik bir bileşiktir. Renksiz, neredeyse kokusuzdur ve düşük viskozitelidir. Gıda sınıfı Propilen Glikol, ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından güvenli bir şekilde tanınmaktadır. Propilen Glikol'ün kullanıldıgı yerlerin başında çözücüler, nemlendiriciler, gıdadaki koruyucular, tütün ürünleri, farmasötik ürünler ve elbette likittir.

bitkisel Gliserinine (VG) arka plan

Bitkisel Gliserin, genel olarak bitkisel yağlardan, özellikle soya, hindistancevizi yağından ve hurma yağından elde edilen tamamen doğal bir sıvıdır. Tipik olarak, çok az renk ipucu, kokusuz, bazı durumlarda tatlı ve nispeten yapışkandır. Propilen Glikol gibi ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından güvenli kabul edilir. Bitkisel Gliserin kullanılan yerleri kozmetik ürünler, gıda üretimi ve likitlerdir.

 Propilen Glikol (PG) genel bakış
Propilen Glikol (PG) birçok nedenden ötürü  en popüler likit bazıdır. Başlamak için, vg den daha az viskozdur akışkanlıgı sayesinde atomizerlerinizi yeniden doldurulması kolaydır. . (PG) düşük yoğunluğa sahiptir, bu da (VG) ile karşılaştırıldığında daha az kulanılacagı anlamına gelir. Ayrıca, pamuk tarafından çok daha hızlı emilir, bu da buharlama işlemine daha hızlı başlayabileceğiniz anlamına gelir. PG tatsız ve kokusuz olduğu için lezzet bozulma çok azdır veya yoktur. Aslında, PG tabanlı likitler, en yüksek lezzet yoğunluğunu ve iki maddenin boğaz vuruşunu yükseltir. Ayrıca Buhar, PG'nin buharlaşma seviyesine ulaşması için daha az zaman ve güç gerektirdiğinden daha sıcak hissedilir. PG'ye dayanan olumsuz yönler, nadir görülen alerjik reaksiyon vakalarıdır, ancak yazımızın ilerleyen kısımlarında güvenlik ve sağlık sorunları hakkında daha ayrıntılı bilgi vereceğiz. Ayrıca, PG oranı yüksek olan likitlerde daha az buhar olur,

bitkisel Gliserinine (VG) Genel bakış
PG ye göre Çok daha yüksek viskoziteye sahiptir, bu da onu daha kalın ve daha yüksek yoğunluklu bir buhar seven buharcılar için mükemmel bir temel yapar. Boğazınızda daha akıştandır, bu da daha az boğaz vurumu yapar. PG bazından farklı olarak, VG tatlılık içerir. Bu, birçok durumda çok azda olsa likitin daha tatlı olacağı anlamına gelir. PG VG tat yoğunluğu açısından karşılaştırırken, VG, bazılarına sıkıcı lezzetler verebilir. VG bazının bir başka olumsuz yönü de artık kalıntısıdır, yüksek yoğunluk ve VG tutarlılığı nedeniyle, coillerinizin etrafında ve cihazımızda bulaştıgında yapışkan bir his verir. VG daha yüksek viskozitesi, tipik olarak en iyi buhar sıcaklığına ulaşmak için daha fazla güç ve daha uzun zaman gerektirir. Pamuk atomizere likiti doldurduktan sonra ateşlemeye başlamadan önce emilmeleri biraz daha zor olur.

Karışım PG ve VG
Günümüzde likit üreticilerinin çoğu, her iki maddenin de pozitif özelliklerini korumak için PG ve VG'yi bir araya getirmektedir. Farklı üreticilerin farklı oranları vardır ancak tipik olarak 50/50, 60/40 veya 70/30 oranında PG ile VG oranlarını görürsünüz. İki maddeyi birleştirerek lezzet yoğunluğu, boğaz vuruşu ve buhar yoğunluğu açısından bir denge elde edersiniz.PG ve VG İçin Güvenlik ve Sağlık Sorunları
Hem PG hem de VG, ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından güvenli ve kabul edilebilir bir madde olarak kabul edilmiştir. Aslında, her iki madde de birçok gıda, ilaç ve kozmetik ürününün parçası. Bununla birlikte, PG nadir görülen küçük alerjik vakaları vardır. Tipik alerjik cilt tahrişi veya kızarıklıktan ve küçük boğaz iltihabından oluşur. Çoğu durumda PG alerjisi olan insanlar, birçok gıdada ve günlük ürünlerde kullanıldığını biliyorlar. Bununla birlikte, PG bazlı likit tüketirken herhangi bir semptom yaşıyorsanız, derhal durun, vücudunuzun iyileşmesi için bekleyin PG oranı düşük olan likit kullanmaya geçin.