Sıcaklık kontrollü  hakkında bilmeniz gerekenler!

Sıcaklık kontrolü, sıcaklık algılama, sıcaklık sınırlama veya basitçe TC (sıcaklık kontrolü) , son zamanlardaNeredeyse her  mod üreticisi  kendi TC (sıcaklık kontrolü) modelini tanıttı, öncekiler şimdiden birçok güncelleme aldı.  mevcut tanklar için yedek nikel ve titanyum coil telleri sunan gittikçe daha fazla sayıda perakendeci ile bu trende yanıt veriyor.

Neden Sıcaklık Kontrolüne İhtiyacınız Var?

Deneyimli buharcılar, vape cihazınızı sınıra zorlamaya çalışırken aşırı ısınmanın sürekli bir zorluk olduğunu biliyor. Çok sıcak olan coiller pamuğu yakabilir. pamuğu yakmak, korkunç tatlara neden olur.

Sıcaklık kontrol teknolojisi, coillerin sıcaklığını, yanma noktasına ulaşmayacak şekilde sınırlandırmanın kusursuz bir yoludur.

Tam olarak Sıcaklık Kontrol  nedir?

Teknolojinin sıcaklık kontrolü olarak adlandırılmasına rağmen, cihazda yerleşik gerçek sıcaklık sensörleri veya termostatlar yoktur. TC modlarının yaptığı şey, ısıtıldıklarında bobin direncini izlemektir. Dirençte hafif bir değişiklik tespit edildiğinde, sıcaklık kontrol fonksiyonu coil hasarını önlemek için gücü otomatik olarak ayarlar - azaltır, sınırlar veya tamamen keser - gücü.

Nikel ve Titanyum Teller

Sıcaklık kontrolü yalnızca nikel (Ni-200) saf titanyum (TI) ve nife coillerle çalışır çünkü standart Kanthal ve Ni-Krom tellere kıyasla direnç ve sıcaklık arasında daha doğrusal bir ilişki vardır. coilller ısınırken direnç de artar. Dirençteki artış, sıcaklığa bağlı olarak nispeten sabit bir değerdir. Bir sıcaklık kontrollü cihaz, 10 derece Fahrenheit içindeki sıcaklığı düzenlemek için dirençteki değişikliği kullanır.

Sıcaklık kontrollü coillerde farklı şekilde sarılır. Nikel bobin yapıları genellikle standart Kanthal veya Ni-krom bobin olarak sarım miktarını iki veya üç katına çıkarır. Bunun nedeni, nikel tellerin çok daha hızlı ısınması ve iletkenliği yavaşlatmak için ilave sargıların gerekli olmasıdır.

tellerde aralık, Ni-200 coil de önemlidir, çünkü eğer teller temas ederse, modunuzun sıcaklık kontrol fonksiyonu, direnç değişimini doğru şekilde tespit edemez.

Birçok bobin üreticisi, nikel yerine saf titanyum kullanmayı tercih ediyor, çünkü TI daha yüksek bir dirence sahip - bu daha az sargı anlamına geliyor. Titanyum da daha dayanıklıdır.

Mekanik bir modda, ciddi yaralanmalara ve maddi hasara yol açabilecek nikel ve titanyum bobinlerin güç çıkışını düzenlemenin güvenli bir yolu yoktur. Sıcaklık kontrollü cihazlarda yalnızca Ni-200 - TI ve nife bobinleri kullandığınızdan emin olun.

Sıcaklık Kontrollü Cihazlar

Sıcaklık kontrollü buharlaştırmanın avantajlarından yararlanmaya başlamak için iki şeye ihtiyacınız olacak:  bir sıcaklık kontrollü mod. ve sıcaklık kontrol uyumlu coil olmadan TC modunu kullanamazsınız ve ısı control modu olmadan Ni / Ti /nife tellerden yapılmış coili kullanamazsınız. Her zaman birlikte kullanılırlar.

Sıcaklık Kontrol atomizeri

Sıcaklık kontrolü kullanmak için özel bir atomizer gerekmez. Tüm rebuildable tankları (RTA) ve damlatıcılar (RDA), bobin başlığını Ni-200 veya saf titanyum gibi ısı control uyumlu coilli yapıya çevirdiğiniz sürece TC (ısı control) kurulumunun bir parçası olarak kullanılabilir.

Sıcaklık Kontrolü buharlamanın Yararları / Dezavantajları

cihazınız çok yüksek sıcaklıklarda , coili çok ısınabilir ve yanabilir. Sıcaklık kontrolü, bobinlerin ömrünün uzamasına yardımcı olabilir.

cihazınız  yetersiz likit algıladığında ateş etmeyeceği için pamuk yakmayı ( dry hit) önleyebilir.

Sıcaklık kontrol buharlamanın birçok faydası varken, bunun birkaç dezavantajı vardır.

İlk olarak, 18650 mod batarya ömrü, sıcaklık kontrollü coiller ısınana kadar çok düşük bir direnç kullandığından daha kısadır. Standart bir direnç bobinine kıyasla ilk yangında daha fazla güce ihtiyaç duyarlar.

İkincisi, sıcaklık kontrol değiştirme coilleri Kanthal, Ni-krom veya kendi coillerinizi oluşturmaktan daha pahalıdır.

Üçüncüsü, kendi coillerinizi yapmayı tercih için, sıcaklık kontrol coilleri yukarıda belirtilen karmaşık sarma ve aralık gereksinimleri nedeniyle inşa edilmesinin daha zor olduğu belirtilmelidir.

TC Vaping Üzerine Sonuç

Düzgün bir şekilde ince ayar yapıldığında, sıcaklık kontrollü bir cihaz, ısınan coiller ve aromaların kötüye gitmesi konusunda endişelenmeden, gerçek noktanıza girmenize izin verir.Sıcaklık kontrolü, e-sigara teknolojisinin geleceğidir. 

Sıcaklık kontrollü cihazlar genellikle daha pahalı olur, bu nedenle ilk yatırım biraz daha yüksektir. Bununla birlikte, yeni değişken watt buharlaştırıcıların birçoğu şimdi dahili sıcaklık kontrolü ile birlikte gelir, böylece yeni bir modda yükseltme yapmayı planlıyorsanız, fiyat farkı olabilir veya olmayabilir.