Menu
Sepet

Sık Sorulan Sorular

Sigaranın tersine, elektronik sigara kullanıldığında zift veya katran gibi zararlı maddeler açığa çıkmaz. Normal sigara ile elektronik sigaranın en büyük farkı, normal sigaranın yanarken oluşturduğu zehirli maddelerdir. İngiltere Kamu Sağlığı kurumuna göre elektronik sigara normal sigaraya kıyasla 95% daha az zararlıdır.

E-likitlerin içeriğindeki bileşenler ile alakalı olarak bir yanlış kanı mevcuttur. Elektronik sigaranın ne olduğunu ve elektronik sigarada kullanılan likitin nelerden oluştuğunu mükemmel biçimde biliyoruz. Örneğin Fransa’da, e-likitlerin üzerinde bulunan etiketlerin doğru olması gerektiğine dair bir yasa mevcuttur. Üreticilerin ve satıcıların web sitelerinde her ürünün detayı bulunabilir.

Elektronik sigaraya başlayan kullanıcının birkaç gün sonra nefesi düzelmeye başlar, tat duyusu iyileşir, iştahı yerine gelir ve derisi daha canlı görünür. Solunum ile ilgili kronik enfeksiyonlar azalır. Ancak hamile kadınların nikotinli e-likitlerden uzak durması gerekir.

Bu cevap elektronik sigaranızı ne sıklıkla kullandığınıza bağlı olarak değişir. Elektronik sigara aldıktan sonra kullanacağınız likitleri ve coilleri de hesaba katmalısınız. Kullandığınız likit miktarı ve coil sayısı elektronik sigaranızı ne sıklıkla kullandığınız ile ilişkilidir. Eğer e-likit tüketiminiz fazla ise (günde yaklaşık 10ml) kendi likidinizi kendiniz üretmeniz de seçenekler arasındadır. Bu işlemi DIY (Do It Yourself - Kendin Yap) olarak adlandırıyoruz, bu işlemin maliyeti daha azdır ve yapımı da oldukça basittir. Ayrıca kendi coilinizi kendiniz de kurabilirsiniz. Bu da ekonominize yardımcı olabilir, ancak bu işlemler için bazı teknik bilgileri öğrenmeniz gerekmektedir. Sonuç olarak elektronik sigara normal sigaradan daha karlıdır.

Yeni başladınız ancak daha fazla buhar üretmek için hangi elektronik sigarayı kullanmanız gerektiğini bilmek istiyorsunuz. Size ortalama 70W güç çıkışına sahip bir box mod, iyi hava akımı sistemine sahip bir atomizer ve 0.5ohm dirence sahip coil öneriyoruz. Bitkisel gliserin (VG) oranı yüksek olan bir likit ile (VG > 50%) birlikte aradığınız buharı üretebileceksiniz.

Neden Büyük-Mega Mod elektronik sigaralar var sorusunun cevabı ise daha uzun süre kullanılabilmesi için önemli derecede yüksek batarya otonomisine sahip ve daha fazla buhar üretmek için gücü artırabildiğiniz mega modlar mevcuttur. Bu modlar yeni başlayanlara önerilmez, çünkü coillerin ve bataryaların kullanımı için bilgi sahibi olunması gerekir.

Piyasada çok sayıda küçük box modlar(mini modlar) mevcuttur. Bazıları yeni kullanıcılar için özelleştirilmiştir: Mini Volt, iStick, eVic VTC Mini bunlardan bazılarıdır. Bu box modların kullanımı kolaydır, kullanmak için kullanım kılavuzunu okumaktan başka ekstra bir çaba harcamanıza gerek yoktur. Örneğin iStick Pico için bir çift batarya ile birlikte bir şarj cihazı almanız kullanışlı olabilir. Mini boxlar genellikle daha gelişmiş moda geçmek isteyen kullanıcılar için ikinci adım olarak satın alınır. Örneğin, mini box mod ile çıkış gücü kullanıcıların isteğine göre ayarlanabilir.

Birçok çalışma, elektronik sigaranın normal sigaraya göre çok daha az risk içerdiğini gösteriyor. Elektronik sigara kullanılırken nikotinin veya diğer zararlı maddelerin açığa çıktığı bir yanma reaksiyonu meydana gelmez. Uzmanlara göre elektronik sigara normal sigaraya göre 95% daha az risk içerir. Elektronik sigara kullanan pek çok insan normal sigarayı kullanmayı azaltmış veya tamamen bırakmıştır.

Bu konu günümüzde hala tartışılmakta; yapılan birkaç çalışmaya göre normal sigaranın tersine elektronik sigara kullanımı sırasında nikotinden sadece kullanan kişi etkilenir.

Doktorlara ve bağımlılık uzmanlarına göre, sigarayı bıraktırma konusunda elektronik sigara diğer ilaç ikamelerine karşı daha etkilidir.

Dahası, elektronik sigaranın kullanımı, alınan nikotinin önemli miktarda azaltılması için bir yol olarak görülmüştür.

E-likit seçimi, e-sigara kullanmaya başlarken oldukça önemlidir. Doğru oranda nikotine sahip bir e-likit kullanmak keyif verir ve sigaradan elektronik sigaraya geçişinizi kolaylaştırır.

Birisi için favori olarak gösterilen e-likit bir başkası tarafından beğenilmeyebilir. Bu sebeple kendi tercihlerinize önem vermeniz gerekir. Tercihlerinizi ve ihtiyaçlarınızı takip edin, ayrıca yeni tatlar denemekten de kaçınmayın.

Tütün, nane, çilek, şeftali veya şeker tatlarından oluşan 100’den fazla aroma vardır. Bunların içinden kendinize uygun olanı kesinlikle bulacaksınız.

Yeni bir elektronik sigara kullanıcısı ilk olarak tütün aroması kullanmak isteyebilir. Propilen glikol içermeyen, bitkisel gliserinden oluşan e-likitler normal sigaranın özelliklerini daha iyi gösterir ancak aynı tadı üretilemez. Normal sigaranın verdiği tadın aynısını elektronik sigaradan beklemeyin. Elektronik sigara kullanınca zamanla tat alma duyunuz normale dönecek, hassas ve lezzetli bir evren size kapılarını açacak.

Yeni kullanıcıların hepsi tütün aromalı e-likitler ile başlamasa da bu aroma ile başlayan oldukça fazla kişi var. Bu kullanıcılar mantık normal sigara hissini yakalamayı ister. Aşağıda elektronik sigara kullanıcıları tarafından yoğun bir şekilde kullanılıp onaylanmış e-likit türleri mevcuttur.

E-likit seçenekleri arasından size gün boyu keyif verebilecek olanı seçin.

E-likitler arasından 5 aroma ailesi vardır:
Tütün Aromaları
Meyveli Aromalar
İçecek Aromaları
Nane Aromaları
Gurme Aromaları

En az iki çeşit e-likidiniz olması önerilir, böylece aynı kilidi kullanmaktan bıkmaz ve tat alıcılarınızı sıkmamış olursunuz. Aksi takdirde sigara kullanmaya geri dönebilirsiniz. E-likitler konusunda diğer tüketicilerin yaptığı yorumlara göre tercihlerinizi belirleyebilirsiniz.